EKMG250ETD102MJ20S | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EKMG250ETD102MJ20S |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 680 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.02 A @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm) |
Voltage - Rated 25 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |