EKMQ250ELL102MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 697
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 2 835
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
Nichicon
In Stock: 30
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMQ250ELL102MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKMQ250ELL102MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ250ELL102MJ16S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMQ250ELL102MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
915 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C