EKZN100ELL102MH20D
DigiKey Part Number
565-EKZN100ELL102MH20D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN100ELL102MH20D
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.176 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.96 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C