EKZN100ELL102MJC5S
DigiKey Part Number
565-4043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN100ELL102MJC5S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN100ELL102MJC5S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
53 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C