EKZN160ELL102MJ16S
DigiKey Part Number
565-4236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN160ELL102MJ16S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN160ELL102MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C