ELXV101ELL471ML40S
DigiKey Part Number
565-ELXV101ELL471ML40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV101ELL471ML40S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXV101ELL471ML40S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C