ELXZ250ETD102MJ30S
DigiKey Part Number
565-ELXZ250ETD102MJ30STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-ELXZ250ETD102MJ30SCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ250ETD102MJ30S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.014 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
1.69 A @ 100 kHz
Impedance
37 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C