ELXZ350ELL561MJ20S
DigiKey Part Number
565-ELXZ350ELL561MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ350ELL561MJ20S
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXZ350ELL561MJ20S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
52 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C