ELXZ350ETE102MK25S | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ELXZ350ETE102MK25S |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.17 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.95 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 30 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm) |
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |