EMVY250ARA330MF55G
DigiKey Part Number
565-EMVY250ARA330MF55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY250ARA330MF55GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY250ARA330MF55GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY250ARA330MF55G
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMVY250ARA330MF55G Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
56 mA @ 120 Hz
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C