ESMH630VSN223MA65S
DigiKey Part Number
565-ESMH630VSN223MA65S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMH630VSN223MA65S
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.638" (67.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C