HHXD250GRA680MF80G
DigiKey Part Number
565-HHXD250GRA680MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD250GRA680MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD250GRA680MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD250GRA680MF80G
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C