ED1J221MP51016 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ED1J221MP51016 |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 195 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 390 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 200 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm) |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |