EJ1C102MPN1016RF6P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 599
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 513
Datasheet
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EJ1C102MPN1016RF6P
DigiKey Part Number
4191-EJ1C102MPN1016RF6PCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EJ1C102MPN1016RF6PTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EJ1C102MPN1016RF6P
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.3125 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.75 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C