EY2A471MNN16P1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4191-EY2A471MNN16P1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EY2A471MNN16P1 |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 45 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Voltage - Rated 100 V | Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm) |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |