RF1V470MP20511EU | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RF1V470MP20511EU |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 103.5 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 345 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 220 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.079" (2.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |