FPC100P030
DigiKey Part Number
FPC100P030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC100P030
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1 MM PITCH
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 30 0.039" (1.00mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
30
Pitch
0.039" (1.00mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.900" x 1.650" (22.86mm x 41.91mm)