NDR050D254P060
DigiKey Part Number
315-NDR050D254P060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDR050D254P060
Description
NARROW DUAL ROW 0.5MM PITCH 60-P
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP 0.5mm Connector 60 0.020" (0.50mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Package Accepted
0.5mm Connector
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Number of Positions
60
Series
Pitch
0.020" (0.50mm)
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
3.000" L x 1.000" W (76.20mm x 25.40mm)