PCB3007-1
DigiKey Part Number
PCB3007-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCB3007-1
Description
SOT23 TO DIP SMT ADAPTER
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP SOT-23 6 0.037" (0.95mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Package Accepted
SOT-23
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Number of Positions
6
Series
Pitch
0.037" (0.95mm)
Packaging
Bulk
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Part Status
Active
Material
FR4 Epoxy Glass
Proto Board Type
SMD to DIP
Size / Dimension
0.400" x 0.300" (10.16mm x 7.62mm)