DCCM15PCBRPN-X2S
DigiKey Part Number
116-DCCM15PCBRPN-X2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM15PCBRPN-X2S
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCCM15PCBRPN-X2S Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock
Mfr
Termination
Solder
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Box
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C