DCDA51PSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cinch Connectivity Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Dura-Con Product Overview
DCDA51PSB
DigiKey Part Number
116-DCDA51PSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCDA51PSB
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
EDA/CAD Models
DCDA51PSB Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Plastic
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Number of Rows
3
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C