PC-ABK010F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 116-PC-ABK010F-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PC-ABK010F |
Description | PWR CORD NEMA 5-15P TO C13 10FT |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SVT |
Datasheet | Datasheet |
Category | Wire Gauge 18 AWG |
Manufacturer Bel Inc. | Shielding Unshielded |
Packaging Bag | Length 10.00' (3.05m) |
Part Status Active | Approval Agency Marking cUL, UL |
Style Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | Approved Countries Canada, United States |
1st Connector NEMA 5-15P | Color Black |
2nd Connector IEC 320-C13 | Voltage Rating 125VAC |
Number of Conductors 3 | Current Rating (Amps) 10A |
Cord Type SVT | Operating Temperature -20°C ~ 60°C |