CFB600-24S32
DigiKey Part Number
2034-3223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFB600-24S32
Description
DC DC CONVERTER 32V 608W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 32V 19A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFB600-24S32 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Full Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
18V
Supplier Device Package
Full Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
19A
Standard Number
Power (Watts)
608 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV