CFM12S090-T
DigiKey Part Number
2034-3526-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM12S090-T
Description
AC/DC CONVERTER 9V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 9V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM12S090-T Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.15" L x 1.00" W x 0.68" H (54.6mm x 25.4mm x 17.3mm)
Voltage - Output 1
9V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, Nemko
Current - Output 1
1.34 A