CFM500M360
CFM500M360
Cincon CFM500M Series AC-DC Medical Power Supply
CFM500M360
DigiKey Part Number
2034-CFM500M360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM500M360
Description
AC/DC CONVERTER 36V 320W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Household Appliances, Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 76.2mm x 39.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ANSI/AAMI, ES, IEC
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
60335-1; 60601-1
Current - Output 1
8.89 A