CFM500M480C
CFM500M480C
Cincon CFM500M Series AC-DC Medical Power Supply
CFM500M480C
DigiKey Part Number
2034-CFM500M480C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM500M480C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 320W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
5.35" L x 3.43" W x 1.67" H (136.0mm x 87.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
6.67 A