CHB500W-24S24
DigiKey Part Number
2034-CHB500W-24S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB500W-24S24
Description
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 500W 9
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 21A 9.5V - 40V Input
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
91.5%
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Half Brick
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
9.5V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
40V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
21A
Standard Number
Power (Watts)
500 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV