EC7BW18-72D12-ECRT
DigiKey Part Number
2034-EC7BW18-72D12-ECRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC7BW18-72D12-ECRT
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 2 Output 12V -12V 833mA, 833mA 160V Input
Category
Current - Output (Max)
833mA, 833mA
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
10V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
4.45" L x 2.33" W x 0.85" H (113.0mm x 59.2mm x 21.6mm)
Number of Outputs
2
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V