EC7BW18-72S15-EDRT
DigiKey Part Number
2034-EC7BW18-72S15-EDRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC7BW18-72S15-EDRT
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 20W
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 1.33A
Category
Power (Watts)
20W
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Remote On/Off
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.33" L x 1.43" W x 4.45" H (59.2mm x 36.4mm x 113.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
10V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
160V
Standard Number
50155; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.33A