LFM420S280C
DigiKey Part Number
2034-LFM420S280C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFM420S280C
Description
AC/DC CONVERTER 28V 280W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.25 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.09" L x 3.29" W x 1.00" H (129.3mm x 83.6mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, FCC, UKCA
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
15 A