J114AF2CS12VDC.53
DigiKey Part Number
2449-J114AF2CS12VDC.53-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J114AF2CS12VDC.53
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J114AF2CS12VDC.53 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3040VA, 880W
Coil Resistance
270 Ohms
Coil Current
44.4 mA