MS1201L5B
DigiKey Part Number
2449-MS1201L5B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1201L5B
Description
SWITCH SLIDE SPDT 0.2A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch SPDT Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MS1201L5B Models
Category
Actuator Length
5.00mm
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Bag
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Circuit
SPDT
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Not Specified
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Function
On-On
Switch Travel
3.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V