302-28-10-GR-0250F
DigiKey Part Number
1175-302-28-10-GR-0250F-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302-28-10-GR-0250F
Description
CBL RIBN 10COND 0.05 GRAY FOOT
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 10 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Mfr
Ribbon Width
0.500" (12.70mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
300 V
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
10
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG