3221-26-0300-00-TR
DigiKey Part Number
1175-2653-2-ND - Tape & Reel (TR)
1175-2653-1-ND - Cut Tape (CT)
1175-2653-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3221-26-0300-00-TR
Description
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 26 position 0.050" (1.27mm)
Category
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Mfr
Contact Shape
Square
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Positions
Features
Keying Slot, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)