800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1
DigiKey Part Number
1175-800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1
Description
CORD 18AWG NEMA 1-15P - C7 6.56'
Detailed Description
6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 1-15P To IEC 320-C7 SPT-2
Length
6.56' (2.00m)
Color
Black
1st Connector
NEMA 1-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C7
Current Rating (Amps)
7A
Number of Conductors
2
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SPT-2
Base Product Number
Wire Gauge
18 AWG