Image for L3DKH-1006N is not available
L3DKH-1006N
DigiKey Part Number
L3DKH-1006N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L3DKH-1006N
Description
IDC CBL - LKR10H/CN217GR/LPK10H
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
CNC Tech
Features
Polarizing Key, Strain Relief (Socket); Polarizing Key (Plug)
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)