CSAB1040A-2R2M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1040A-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1040A-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1040A-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1040A-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 13.2A 8 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 13.2 A 8mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSAB1040A-2R2M Models
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Supplier Device Package
1040
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
25A