CSAB1040A-470M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1040A-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1040A-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1040A-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1040A-470M
Description
FIXED IND 47UH 3.1A 145 MOHM SMD
Detailed Description
47 µH Shielded Molded Inductor 3.1 A 145mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Molding Power Choke
EDA/CAD Models
CSAB1040A-470M Models
DC Resistance (DCR)
145mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Molded Inductors, Molding Power Choke
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1040
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)