ACDBA1100LR-HF
DigiKey Part Number
641-1870-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1870-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1870-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACDBA1100LR-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AC
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)