ACPDZC12V0CHT-HF
DigiKey Part Number
641-ACPDZC12V0CHT-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
641-ACPDZC12V0CHT-HFCT-ND - Cut Tape (CT)
641-ACPDZC12V0CHT-HFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPDZC12V0CHT-HF
Description
TVS DIODE 12VWM 20V 0201/DFN0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0201/DFN0603
Category
Power - Peak Pulse
160W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
12.4V
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)