CPDQC12VE-HF
DigiKey Part Number
641-1890-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1890-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1890-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDQC12VE-HF
Description
TVS DIODE 12VWM 23VC 0402C
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402C/SOD-923F
Category
Power - Peak Pulse
115W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
30pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)