TV04A240JB-G
DigiKey Part Number
641-1240-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1240-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1240-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV04A240JB-G
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Detailed Description
38.9V Clamp 10.28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
TV04A240JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.28A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V