TV04A240JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 1 567
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 26 995
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
STMicroelectronics
Similar
38.9V Clamp 10.28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
DO-214AC, SMA
TV04A240JB-HF
DigiKey Part Number
TV04A240JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV04A240JB-HF
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV04A240JB-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.28A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V