106KXM063M
DigiKey Part Number
106KXM063M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106KXM063M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 16.579Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
54.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
137 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2.16 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16.579Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C