108KXM010M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 513
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 855
In Stock: 335
In Stock: 1 000
In Stock: 941
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 315mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
108KXM010M
DigiKey Part Number
108KXM010M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
108KXM010M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
315mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C