224MKP275KD
DigiKey Part Number
224MKP275KD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
224MKP275KD
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.315" W (13.00mm x 8.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.563" (14.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V