AFK336M35D16B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3 237
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 762
Nichicon
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
AFK336M35D16B-F
DigiKey Part Number
AFK336M35D16B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK336M35D16B-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
360 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C