AFK336M50E16VT-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 680mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
AFK336M50E16VT-F
DigiKey Part Number
AFK336M50E16VT-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK336M50E16VT-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
146.25 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
680 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.268" (6.80mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.374" W (8.30mm x 9.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
680mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C