AFK336M50X16B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 628
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 869
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 0
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 680mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
AFK336M50X16B-F
DigiKey Part Number
AFK336M50X16B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK336M50X16B-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
146.2 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
680 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
680mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C