AFK336M63F24T-F
DigiKey Part Number
338-AFK336M63F24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AFK336M63F24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AFK336M63F24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK336M63F24T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 650mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
187.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
650 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
650mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C